Ahşap Ev Boyama Teknikleri ve Ahşap Ev Renk Seçenekleri

ANASAYFA > Ahşap Ev Boyama Teknikleri ve Ahşap Ev Renk Seçenekleri
Ahşap Ev Boyama Teknikleri ve Ahşap Ev Renk Seçenekleri

Ahşap Ev Boyama Teknikleri ve Ahşap Ev Renk Seçenekleri

Ahşap evlerde boya nasıl yapılır, ahşap ev boyama teknikleri, ahşap ev renk seçenekleri…

Ahşap evlerde boya seçimi bakım ve onarım için oldukça önemlidir. Seçeceğiniz boyanın ahşapla uyumlu, nefes alan, koruyucu özellikte olması gerekir.

Ayrıca ahşap ev renk seçimi olarak açık renkler tercih etmeyi düşünüyorsanız proje aşamasında bunu mutlaka belirtmenizde fayda var, her ağaçta beyaz renk boya kullanılmaz veya kullanılırsa da ileride lekeler oluşturabilir.

 

Ahşap Boya ile bakım; Ahşap doğal bir malzeme olmasına rağmen bakım ve onarım yapılmadan kendi haline bırakılırsa hava koşullarının etkisi ile çatlamalara ve elyaf kaybına sebep olur. Küflenme ve çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklarda pisliğin birikmesi ile böceklenme yapabilir ve çatlaklardan su sızabilir. Ahşabı bu tür bozulmalardan korumak için boya, vernik, cila gibi yüzey koruyucuların periyodik olarak uygulanması ve bu malzemelerin yapıya uygun olarak belirlenip kullanılması gerekir.

 

Ahşap ev nasıl boyanır; Koruyucular ahşap yapıya fırça, daldırma ve tabanca gibi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken her boya her uygulamaya uygun değildir. İyi bir sonuç elde etmek için koruyucu uygulanacak alanı doğru belirleyip koruyucu malzemeyi buna göre seçmeli ve doğru yöntemle uygulamalısınız.

Ahşap ev boyası nasıl seçilmelidir; Öncelikle ahşap yapının neresinin boyanacağını belirlemek gerekiyor. Dış cephe boyaması yapılacaksa güneşe ve dış ortam şartlarına dayanıklı esnek ve nefes alan bir boya seçmeniz gerekiyor. Eğer ahşap zeminde kullanmayı düşünüyorsanız darbelere ve aşınmaya karşı dayanıklı olan poliüretan esaslı malzeme kullanılmalıdır. Bu sebeple boya seçimi ve yüzey koruyucu seçmeden önce yapıyı neden koruyacağımızı bilmeniz gerekir.

Ahşap Ev Renk Seçenekleri; Eğer ahşap bir yapı yaptırmak istiyorsanız ahşap evinizin malzemesine karar vermeden önce mutlaka istediğiniz renk seçimlerini belirtin. En sık yapılan yanlışlardan biri yapı malzemesini seçip imalat sonrasında renge karar vermektir. Çünkü ahşap malzemede ki reçine ve budaklar renk seçiminizi kısıtlayacaktır. Eğer ahşabın doğal renginden farklı bir renk tercih edecekseniz ahşap yapıyı yaptıracağınız firmaya veya malzemeyi alacağınız imalatçıya renk seçiminizi belirtin.

 

Ahşap her zaman nefes alan bir malzemedir bu sebeple tercih edeceğiniz ağaç cinsi, renk seçimleri, konumlandırılacak bölgenin hava koşulları ve yapının hangi amaçla kullanacağı proje aşaması için olmazsa olmaz detaylardır.

 

Koyu renkte boyalar özellikle dış cephede güneş ısısını çekip ısıyı yükselttiği için reçinenin daha fazla yüzeye sızmasına neden olur. Çünkü reçine sızıntısı ısı derecesi ile aynı oranda artar. Koyu renk boyalarda ki tek avantajınız ise reçine sızıntısından kaynaklı lekeler fark edilmez ve yapının görünümünü bozmaz.

 

Nefes alan boya nedir?

Boyanan yüzeyde suyu geçirmeyen ancak su buharını geçirebilen boya tabakası oluşturan su buharı geçirgenliği yüksek mikro gözenekli ürünlere nefes alan boya denilmektedir. Dış ortamda kullanılan ahşap yapı malzemeleri yağış, sıcaklık ve rutubet gibi etkenlere maruz kalacağı için zamanla çatlamalar oluşacaktır ve bu çatlaklar ahşabın ıslanmasına neden olacaktır. Islanan ahşabın kısa sürede kuruması ahşabın ömrü için çok önemlidir. Ahşabın uzun süre ıslak kalması hem boyanın dökülmesine hem de ahşabın çürümesine sebep olacaktır. İşte nefes alan boyanın oluşturduğu bu boya tabakası ahşabı bu etkenlere karşı koruyacaktır. Nefes alan ahşap boyalar örtücü ve şeffaf olabilirler, şeffaf olanlarda renklidir ve doğal metalik pigmentler ihtiva ederler. Bu boyalar ahşapla birlikte çalışabilecek esnekliğe sahiptir çünkü ahşaba çok iyi nüfuz ederler.

Ahşap ev boyaları ne kadar dayanır?

 

Boyanın dayanıklılık ömrünü belirlemek zordur. Ahşabın cinsine, boya kalitesine, doğru uygulamaya, kullanım koşullarına ve en önemlisi iklim şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Boyanın dayanıklılığı, boya kalitesi kadar uygulandığı yüzeyin özelliklerine de bağlıdır.

Dış ortam boyaları yapılmadan önce ahşap yüzey mutlaka temizlenmeli ve kuru olmalıdır.

Boyanın daha iyi pürüzsüz görünmesini sağlamak için yapılan zımparalama ve planya işlemi önerilse de dış cephe yüzeylerinin pürüzlü olması daha iyi emilmesini sağlayarak boyanın ömrünü uzatır.

Ancak ahşap malzeme boyanmadan önce bekletilmiş ve hava şartlarından etkilenmişse boyama yapılmadan önce güneşten solmuş ya da neme maruz kalıp kararmış bölgeler iyice zımparalanarak bu tabakalar tamamen kaldırılmalıdır. Bu işlemi yapmazsanız boyanın etkisi ve kalitesi düşecektir.

Ahşap evlerde boyanın önemi; Dış ortam boyaları doğru seçilmiş ve uygulanmışsa bu süre zarfında pullanma, kabarma, dökülme yapmaz ve bakımı kolaydır.

Dış ortam boyaları; yağmur, sıcaklık ve güneşin etkisini taklit eden iklimlendirme etüvlerinde test edilir, ancak asıl dayanıklılık testi gerçek deneylerle yapılırlar, iyi derecede koruma sağlayan bu boyalar hiçbir zaman ön koruma işlemini tutmazlar. Ahşap yapıların imalatında ağacın yapısından, kesimine, işlenmesine, üretim kalitesine, yapımda kullanılan malzemelere, işçiliğe, çevre koşullarının iyi etüt edilmesine, projeden, tasarımına, bakım ve onarımın doğru yapılmasına kadar tüm aşamalar çok çok önem taşır.

Örnek olarak önemsiz bir detaymış gibi görünen ahşap profillerin keskin kenarlarının yuvarlanmaması bu köşelerde boyanın daha erken deforme olmasına sebep olacaktır.

 

Ahşap yapılar hakkında merak ettiğiniz tüm teknik bilgiler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

BANEVA AHŞAP YAPILAR

Bir Ahşap Serüveni…

0216 630 21 21

0532 179 02 03

[email protected]

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03