Ahşap Ev Yapım Teknikleri

ANASAYFA > Ahşap Ev Yapım Teknikleri
ahsap-ev-yapim-teknikleri

Ahşap Ev Yapım Teknikleri

AHŞAP EV YAPIMINDA KULLANILAN YÖNTEMLER

PROFİL GEÇME SİSTEM

1-   Tomruk Evler

2-   Kütük Evler ( Masif ahşap ve Lamine ahşap)

3-   Blok Yığma Sistem

KARKAS YAPI

AHŞAP YIĞMA SİSTEM – PROFİL GEÇME SİSTEM

Bu sistemde ahşap malzeme hem taşıyıcı hem de duvar görevini üstlenir. Ahşap yığma sistemde kullanılan ağaç; üretimi yapılacak proje tasarımına uygun fabrikasyon süreçten geçerek taşıyıcıya ihtiyaç olmadan geçme sistemi ile birbirinin üstüne bindirilerek duvar oluşturulur.

Duvar kalınlığı 5 cm’den 12 cm’e kadar çıkabilen Kütük Evler, Tomruk Evler ve Blok Yığma Sistemi ile yapılan evler profil geçme sistemi kullanılarak yapıldığından duvarlarda izolasyona ihtiyaç kalmaz. Tavan ve zeminde ise izolasyona ihtiyaç vardır. Tabanda taş yünü ve nem bariyeri tavanda ise taş yünü, su yalıtım membranı ve shingle uygulanmaktadır. Çatı da farklı malzemelerde kullanılabilmektedir.

TOMRUK EVLER

Tomruk evler; Ağacın kesildikten sonra, yalnızca kabuğu soyularak veya tornalama (veya benzer bir silindirik form verme) işleminden geçirilip yuvarlak kesitli masif tomruk hali ile inşa edilmiş yapılardır.

KÜTÜK EVLER

Kare veya dikdörtgen kesit şekil verilmiş ham malzemeye kütük denir. Kütük evler; ağacın doğal şekli olan yuvarlak kesitin çeşitli makinelerle işlenerek kare veya dikdörtgen kesitli hale getirilip, ağacın dörtgen kesitli formu ile inşa edilmiş yapılardır.

Masif Ahşap ve Lamine Ahşap arasında ki farklar için altta ki linki tıklayabilirsiniz.

https://baneva.com.tr/akademi-kutuk-evler-32

BLOK YIĞMA SİSTEM

Bu sistemde yatay ve düşey ahşap yapı elemanları arasında kalan boşluk yatay olarak yerleştirilen ahşap bloklarla oluşturulur. Taşıyıcı yapı elemanı ve duvar elemanı birlikte uygulanır. Kullanılacak duvar kaplama elemanı olan tahtaların boylarına göre veya konut içi bölmelerin her iki başına ve pencere, kapı kenarlarına birer dikme konulur.

AHŞAP KARKAS SİSTEM

Tomruk ve Kütük evlerden farklı olarak geçme sistemle yapılmaz. Blok yığma sistemle taşıyıcının sadece duvar olmamasıyla direklerin de olmasıyla benzerlik gösterir. Yapım yöntemi olarak bu sistemlerden farklıdır. Taşıyıcı sistem için çivi veya vidalarla birbirine monte edilmiş payandalar, dikmeler, direkler bulunmaktadır ve duvarlarda izolasyon yapılabilir. Karkasta 15-20 cm kesitindeki dikmeler 80 cm ara ile taban kirişi üzerine oturtulur.

Tüm ahşap yapı teknikleri ve sistemleri için alttaki linki tıklayabilirsiniz.
AHŞAP KARKAS SİSTEMTelefon Destek:
+90 532 179 02 03