Ahşap Karkas Yapı Nedir? Ahşap Karkas Sistem Detayları

ANASAYFA > Ahşap Karkas Yapı Nedir? Ahşap Karkas Sistem Detayları
Ahşap Karkas Yapı Nedir? Ahşap Karkas Sistem Detayları

Ahşap Karkas Yapı Nedir? Ahşap Karkas Sistem Detayları

Ahşap karkas yapı nedir?

Bir yapıyı taşıyan iskelet sistemine karkas denmektedir, ahşap karkas yapılarda taşıyıcı sistem ahşaptır. Duvar panelleri, döşeme kirişleri ve çatı makaslarını oluşturan iskelet sistemine de Ahşap Karkas Yapı Sistemi denir.

Ahşap ev ve ahşap yapıların imal şekli olan ahşap karkas sistem; deprem, kar ve rüzgar yüklerine karşı direnci en yüksek yapı sistemidir. Ahşap evler; Tomruk ve Kütük evlerde kullanılan geçme sistemle yapılmaz. Taşıyıcı sistem için çivi veya vidalarla birbirine monte edilmiş payandalar, dikmeler, direkler bulunmaktadır ve duvarlarda izolasyon yapılabilir. Karkasta 15-20 cm kesitindeki dikmeler 80 cm ara ile taban kirişi üzerine oturtulur.

Ahşap karkas sistemi; üzerinde istenilen değişikliklerin yapılabilmesi, hafif olması, ısı, ses ve yangın yalıtımı malzemelerinin ve tüm tesisatları karkas içerisinde gizlenebilmesi, sistemin yüksek kalitede ve uygun bütçede olmasıyla mükemmel bir seçenek sunar ve tüm bu olumlu özellikler ahşap karkas sistemi en çok tercih edilen inşaat yöntemi haline getirir.

Ahşap karkas yapılar; kullanıcının talep ettiği estetik, yaratıcılık, sağlıklı yaşam, enerji verimliliği, sürdürülebilir çevre ve ekonomik yapı beklentilerini karşılayacak kapasiteye sahiptir. Ayrıca ahşap yapılar sağlıklı yaşam koşulları için en iyi malzemelerden biridir.

Karkas sistem yapım aşaması ve detayları…

Karkas sistemde ahşap materyaller fabrikada birçok işlemden geçirilir. Ahşap kütükler mamul haline getirildikten sonra projeye göre ebatlandırılır, sonrasında profil makinasına girerek yapıda kullanılacak olan malzemelerin tamamı hazır hale getirilir.

Malzemelerin iklim koşullarına dayanıklılığını arttırmak için sıcak fırınlarda (thermowood) ısıl işlem yapılarak ağaçlar kurutulur, böylelikle ağaçlarda sıkça görülen çatlama dönme kusurları minimum düzeye indirilir.

Yapının taşıyıcı sistemini oluşturan tüm malzemeler fabrikada işlenerek hazır hale getirilir, paketlenerek sevki yapılır ve şantiyede kısa sürede montajı yapılır.

Ahşap malzemenin şantiyede çok uzun süre durmaması gerekir, hiçbir koruma yapılmadan yağmura, güneşe, toz ve çamura maruz kalan ahşap yapı malzemeleri zarar görür. Bu nedenle ahşap yapılarımızı inşa ederken, inşaatta o an hangi aşamaya gelindiyse o an kullanılacak malzeme sahaya indirilir ve montajına başlanır.

Taşıyıcı sistemine göre ahşap yapılar Yığma, Payandalı, Payandasız ve Bağdadi ile güçlendirilmiş yapılar olarak ayrılırlar.

Ahşap Karkas Yapı Sistem Detayları

Duvar Panelleri; Ahşap karkas yapı sisteminde, geleneksel duvar sisteminden farklı olarak konutun taşıyıcı duvar panelleri ahşap dikmelerden oluşur. Duvar paneller, dış yüzeylerde taşıyıcı perde duvarları, iç mekanlarda ise bölme duvarlarını oluştururlar. 40 cm ara ile monte edilen dikmelerin dış yüzeylerine minimum 11 mm kalınlığında kontraplak veya OSB ve iç yüzeylerine 12 mm kalınlığında alçı panel ile kaplanır. Bu yapılarda perde duvar sistemi uygulandığı için taşıyıcı kolon kullanımı yoktur.

Isı ve ses yalıtımı malzemeleri, bu duvar panellerinin arasında kalan boşluklara doldurulur. Bu sistem; klasik sistemler ile inşa edilen yapılarda ki ısı ve ses yalıtıma daha üstün bir performans göstermektedir.

Ahşap karkas yapılar, kışın sıcak, yazın serin kalabilen ve enerji giderlerini %65 oranında azaltan bir konut sistemidir. Duvar panelleri, tasarım kolaylığı, yükseklik ve kalınlık ayarlana bilirlik ve üzerinde değişiklik yapma imkanı sunar.

Döşeme Kirişleri; Balkon çıkmaları, konsollar döşeme sistemi içince tek kirişle çözümlenir. Bina içerisinde ki ara bölmelerin rahat yerleşimine imkan sağlar. Kirişin alt-üst başlık ve ağ elamanları arasında oluşan boşluklar tesisat, kablo, boru ve klima kanalları montajı için kullanılır.

Çatı Makasları; Projeye ve yönetmeliğe uygun şekilde tasarlanan çatı makasları yük dağılımı, doğa koşulları ve mimari strüktüre göre tasarlanır. Ahşap karkas çatı makas düğüm noktalarında mühendislik hesapları yapılmış patentli özel çivili metal bağlantı levhaları kullanılır. Bu sistem en zor projeleri kolaylıkla çözümler ve uygulama kolaylığı sağlar.

Ahşap yapılarda kullanılan ağaç türleri; yapının konumlandırılacağı alanın iklim şartlarına göre seçilmekle beraber genellikle ithal veya yerli çam, meşe, ceviz, kavak, selvi, kayın ve sedirdir.

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03