Emprenye nedir ne işer yarar? Emprenye işlemi nerelerde kullanılır?

ANASAYFA > Emprenye nedir ne işer yarar? Emprenye işlemi nerelerde kullanılır?
Emprenye nedir? Emprenye yöntemleri ve emprenye işlemi nerelerde kullanılır?

Emprenye nedir ne işer yarar? Emprenye işlemi nerelerde kullanılır?

Emprenye nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, emprenye işleminin faydaları ve emprenye yöntemleri

Ahşap ev, bungalov, kütük ev vb. ahşap yapıları araştırırken en çok karşınıza çıkan işlemlerden biri olan emprenye işleminin nasıl yapıldığını, hangi ağaç türlerinde ve nerelerde kullanıldığını, emprenye işleminin yararlarını ve emprenye fiyatlarını sizle anlatmaya çalışacağız.

Emprenye nedir?

Kimyasal maddelerin çeşitli yöntemler kullanılarak ahşabın içine emdirilmesine emprenye denir. Hava ve kullanım koşulları gibi ahşabı erken yaşlandıran etkenlere maruz kalan ahşabın dayanıklılığını arttıran ve koruma sağlayan bir işlemdir.

Emprenye işlemi ne işe yarar?

Emprenye; ahşabı hava ve kullanım koşullarına karşı daha dirençli hale getirerek hem kullanıcıya katkı sağlamakta hem de ağaç kaynaklarının azalmasının önüne geçerek ekolojik ve ekonomiye katkıda bulunacağınız en uygun işlemdir.

Emprenye nerelerde kullanılır?

Emprenye; her türlü inşaat uygulamasında, cephe kaplamasında, bahçe mobilyalarında, çitlerde, verandalarda, decklerde, pergolelerde, iskelelerde, marinalarda, çocuk oyun parklarında, havuz ve soyunma kabinleri gibi suya ve kuma maruz kalacak olan alanlarda, hamam, sauna, otel, etkinlik alanlarında ki zemin ve tırmanma gibi parkurlarda, tarım alanları gibi birçok alanda kullanılacak olan ahşaplar üzerinde uygulanmaktadır.

Emprenye işleminin ahşaba faydaları

Emprenye işleminden geçen malzeme daha uzun ömürlü olacağı için tekrar tekrar yenilenmesine gerek kalmayacak ve yukarıda belirttiğimiz gibi hem size hem çevreye hem de ekonomiye büyük ölçüde artı katacaktır. Özellikle sürekli olarak kötü kullanım koşullarına maruz kalan yer döşemelerinde, yağmur, su ve toprağa temas eden alanlarda kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır.

Emprenye işlemine başlanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler; Emprenye işlemi veya bir diğer adıyla ön koruma işlemi görecek ahşap malzemenin mümkün olduğu kadar son kullanma ölçülerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, emprenye işleminde kullanılan emprenye kimyasallarının fiyatlarının yüksek olmasıdır. Yani ahşaba işleteceğiniz her litre emprenye maddesi ek maliyet demektir. Dolayısıyla ahşap malzeme son kullanma ölçülerine getirilmelidir.

Emprenye Yöntemleri

Emprenye işleminde farklı yöntemler uygulanıyor olsa da bu işlemler arasında en etkili ve ekonomik olan vakumlu basınç metodudur.

Bu metotla ahşaba kötü etki eden su, tuzlu su, toprak, nemli ortam, mantar, böcek ve termit yok edilir ve ahşap malzeme kötü hava koşulları ve kötü kullanıma karşı koruma altına alınmış olur. Bu işlemle beraber ahşabın kullanım ömrü en az on kat artmış olur.

Emprenye işlemi nasıl yapılır

Emprenyeli ahşap yükleme arabasına düzgün bir şekilde yerleştirilir, ahşap malzemenin yerleştirilmesi sırasında aralara çıta konularak yüzey temasının arttırılması sağlanmalıdır. Yerleştirilmesi tamamlanan ahşap malzeme otomatik olarak emprenye işlem tankının içine alınır ve tankın kapağı kapatılır. Bu aşamadan sonra ahşap malzeme emprenye işlemine hazırdır.

Diğer Emprenye Teknikleri

Fırça ile sürme: Ahşaba uygulanacak olan kimyasal maddelerin fırça yardımı ile yüzeysel olarak sürülerek ahşabın kaplanması işlemidir.

Püskürtme: Ahşap üzerine uygulanacak kimyasalın bir kompresör yardımı ile ahşabın yüzeyine püskürtülmesi ile gerçekleştirilen işlemdir.

Uzun ve kısa vadeli daldırma: Kimyasal maddenin içerisine ahşabın kısa süre ya da uzun süre daldırılarak ahşabın kimyasalı emmesinin sağlanması işlemidir.

Sıcak soğuk tank yöntemi: Bu metot, basınç uygulamasını gerektirmeyen emprenye yöntemlerindendir. Emprenye maddesi olarak kreozot ve suda çözünen emprenye tuzlarının çözeltileri kullanılmaktadır. Bu metotta, kurutulmuş ağaç malzeme üstü açık bir emprenye kazanında bulunan sıvı haldeki emprenye maddesi içerisinde ısıtılmakta, daha sonra belirli bir süre soğuk emprenye maddesi içerisinde bırakılmaktadır. Bu basınç yardımıyla emprenye maddesinin ağaç malzeme içerisine derin bir şekilde girebilmesi oluşturmaktadır. İki emprenye kazanı kullanılmaktadır.

İçerisinde sıcak emprenye maddesi bulunan kazanda ısıtılan ağaç malzeme, ikinci kazan içerisindeki soğuk emprenye maddesine batırılmalıdır.

 

Emprenye edilmiş kereste fiyatları ahşap yapıların fiyatını arttırır mı?

Evet; ahşap yapıların m2 fiyatlarına etki eden etkenlerden birisi de emprenye işlemidir. Ahşap yapının kötü hava şartlarına ve kötü kullanım koşullarına maruz kalacak kısımlarında emprenye işleminin mutlaka yapılması gerekir. Emprenye işleminde kullanılan makineler, kullanılan ilaçlar ve işçilik ahşap yapının maliyetini arttıracaktır. Fakat başlangıçta ödeyeceğiniz bu fark zaman içerisinde sizi kara geçirecek. Emprenye edilen ahşap malzeme çok uzun zaman bakım gerektirmez, emprenye yapılmayan ürün çok erken eskiyip çürüyecek ve size daha fazla masraf çıkartacaktır.

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03