Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır...

ANASAYFA > Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır...
ahsap-evler-hakkinda-bilgi

Ahşap Nedir, Nerelerde Kullanılır...

Ahşap Nedir?

Ahşap “herhangi bir imalatta kullanılmak amacıyla ağaçtan kesilmiş yapı malzemesi, kereste”dir.

Ahşabın tarihi…

Ahşap, tarih öncesi çağlardan bu yana insanların yapı inşa ederken kullandığı en eski ve en yaygın yapı malzemesidir.

İlk-çağ insanının barınma gereksinimini karşılayan ahşap; ağaç kavuklarında başlayıp sonrasında saz, kamış malzemeleriyle buluşmuş ve gelişen teknoloji ile beraber ahşap yığma ve karkas sistemine geçilmiştir.

Ahşap nerelerde kullanılır?

İnşaatlarda ki taşıyıcılardan, konutlara, dekorasyon ürünlerinden günlük yaşamda evimizde kullandığımız birçok üründe ahşap kullanımı oldukça yaygındır.

Ahşap Evlerin Avantajları

Ahşap doğal, sağlıklı bir malzemedir, hafiftir, depreme dayanıklıdır, beton ve çelikten çok daha uzun ömürlüdür, bakımı beton ve çelikten çok daha kolaydır, insan metabolizmasına en uygun yapı malzemesidir, yapımı kolaydır. Hızla inşa edilebilmektedir.

Ahşap yangına dayanıklı bir malzeme mi?

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci betonarme ve çelikten daha iyidir. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir, ahşap karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyorken, çelik konstrüksiyon çok kısa bir sürede eriyerek taşıma gücünü tamamen kaybedebiliyor. Yangına karşı alınan teknik önlemlerle ahşap yapılar yangına karşı daha da dirençli hale getiriliyor. Ayrıca yangın esnasında ahşabın eşit dağılımla yanması da söndürme işlemini kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Ahşap yapıların ömrü ne kadardır?

Ahşap evlerin ömrü oldukça uzundur.  Ülkemizde ve dünyada yüzyıllar boyu  ayakta kalan birçok ahşap yapı bulunmakta. Günümüzde ki teknolojik imkanlar sayesinde de ahşap evlerin ömrü gittikçe uzamaktadır. 

Ahşap evlerin ömrünü kısaltan asıl etken yanlış ağaç seçimi, işlemden geçmemiş kalitesiz kereste kullanımı, yanlış montaj ve bakımının yapılmamasıdır.

Ahşap yapılarda BAKIM VE ONARIM için linki tıkla

https://www.baneva.com.tr/akademi-ahsap-evlerde-bakim-ve-onarim-8Telefon Destek:
+90 532 179 02 03