Kütük Ev ve Ahşap Ev arasında ki farklar

ANASAYFA > Kütük Ev ve Ahşap Ev arasında ki farklar
kutuk-ev-modelleri-metrekare-fiyatlari

Kütük Ev ve Ahşap Ev arasında ki farklar

Kütük evlere olan ilgi arttıkça insanların bu evler hakkında merakları da artmaya başladı. Kütük ev nedir, kütük ev yapım aşaması, kütük ev metrekare fiyatları, kütük ev maliyet hesaplaması, kütük ev avantajları ve dezavantajları, yangına dayanıklılığı ve ısı yalıtımı gibi sorular insanların en çok merak ettiği sorulardan birkaçı…

Kütük Ev Nedir? Ahşap ev ve Kütük Ev arasındaki farklar…

Dünyanın pek çok bölgesinde tercih edilen, yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan kütük evler oldukça dayanıklı, sağlıklı, doğal, konforlu olmasının yanı sıra estetik bir görünüme sahiptir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan kütük evler İskandinavya ve diğer kuzey bölgelerinde oldukça yaygındır.

İsminden de anlaşıldığı gibi kütük evler; çeşitli makinelerle kesilerek ağaca kare veya dikdörtgen kesit formu verilerek inşa edilmiş yapılardır.

Kütük evler ve tomruk evler yığma yapı özelliğindedir. Kolon ve kirişlere ihtiyaç olmadan taşıyıcının bizzat kendisi duvarlardır. Kütük ev yapımında genellikle masif ahşap yerine lamine edilmiş ahşap kullanılmaktadır.

(Tomruk Evler, Masif ahşap ve lamine ahşap arasındaki farklar aşağıda yer almaktadır)

Ahşap evler ise tomruk ve kütük evlerden farklı olarak geçme sistemle yapılmaz. Taşıyıcı sistem için çivi veya vidalarla birbirine monte edilmiş payandalar, dikmeler, direkler bulunmaktadır ve duvarlarda izolasyon yapılabilir.

Kütük ev yapım aşaması için You Tube kanalımıza abone olabilir veya instagram hesabımızdan bizi takip edebilirisiniz.

https://www.youtube.com/channel/UC3TuXtOxT7QVqn3AdPdAFBQ/featured

https://www.instagram.com/banevaahsapyapilar/

Kütük ev metrekare fiyatları ve maliyet hesaplaması

Kütük ev fiyatlarında, kullanılan kütüğün cinsi, evin metre karesi gibi birçok etken maliyeti etkilemektedir. Tek katlı bir kütük evin maliyeti ile iki katlı bir kütük evin maliyeti aynı oranda değildir. Proje oluşturulmadan verilen fiyatlar gerçeği yansıtmaz, projede ki birçok detay fiyata etki eder.

1)      Beyaz çamdan yapılmış kütük ev ucuz maliyetlidir. Fakat daha sağlam bir kütük ev yapımı için meşe kütükleri seçilmelidir. Meşe ağacının kütükleri hem daha ağırdır hem de çok dayanıklıdır. Her türlü dış etmenlere karşı ayakta sapa sağlam durur. Yalnız şöyle bir durum var meşe ağacı kütükleri beyaz çama oranla daha çok daha fazla maliyet ister. Nedeni ise işçiliği oldukça zordur.  İstenilen kütüğün kalitesine göre fiyatta iniş ve çıkışlar söz konusudur.

2)      Kütük evlerin maliyetini etkiyen hususlardan biri ise evin metre karesidir.  Benzer metre kare durumunda 2 katlı bir kütük evin maliyeti daha fazla olmaktadır.

 

3)      Ev izolasyonu kütük evin maliyetine doğrudan etkileyen etmenlerden biridirKütük evinizin yazın soğuk, kışın sıcak olsun istiyorsanız izolasyonu sağlam olan kütük evleri seçmelisiniz.

 

4)      Kütük evin stili(model) fiyatı etki eden başka bir etmendir. Bazı kütük ev stillerinin işçiliği oldukça zor olmakla beraber maliyette de yükselmeye neden olmaktadır.

 

5)      Kütük evlerin kurulumunun gerçekleşeceği yer de fiyata etki etmektedir. Tatil bölgesindeki bir kütük ev ile dağ bölgesindeki bir kütük ev ya da orman içine yapılmış bir kütük ile aynı fiyat değeri taşımaz.

 

6)      Kütük ev içerisindeki aksesuarlarda kütük evin fiyatına etki eden etmenlerden biridir.

 

Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar; Yalıtım değerleri, yangın ve depreme dayanıklı olması, çok kısa sürede inşa edilmeleri hem zaman hem maliyet tasarrufu sağlar, hemen her yere kurulabiliyor olmaları, en sıcaktan en soğuğa kadar her türlü iklim için elverişli olmaları, taşınabilir olmaları, kütük evlerin önemli avantajlarıdır.

Kütük evlerin tek dezavantajı ise maliyetinin yüksek olmasıdır.

Kütük evler yangına dayanıklı mı?

Genel kanının aksine diğer ahşap yapılar gibi kütük evler de yangına ve depreme oldukça dayanıklıdır.

Kütük evlerde ısı, ses yalıtımı ve yangına karşı koruma işlemleri yazımız için linki tıklayabilirsiniz.

 

https://baneva.com.tr/akademi-ahsap-evlerde-isi-ve-ses-yalitimi-nasil-yapilir-ahsabi-yangina-karsi-koruma-27

 


Tomruk Evler

Tomruk evler; Ağacın kesildikten sonra, yalnızca kabuğu soyularak veya tornalama işleminden geçirilip yuvarlak kesitli masif tomruk hali ile inşa edilmiş yapılardır.

Masif Ahşap ve Lamine Ahşap arasındaki farklar

Masif ahşaptan yapılmış tomruk ev/ kütük ev duvarları nefes alır, her iki yönde de difüzyona açık milyarlarca hücreden oluşan bir yapı mevcuttur. Hava akımına izin vermeksizin, içerisi ile dışarısı arasında bir atmosferik alışverişe olanak verir. Böylelikle, ısı izolasyon yeteneğini kaybetmeksizin iç mekanların nemini de dengeler. Lamine ahşap ise daha düşük kalite ve düşük fiyatlı ahşap kullanarak ev yapmak için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Kişiye özel projelendirme, model ve renk seçenekleri ile sizin tarzınızı yansıtan Doğal Yaşam Alanı projelerimizin tamamına “PROJELERİMİZ” kategorimizden bakabilir veya linki tıklayabilirsiniz.

https://baneva.com.tr/proje.php

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03