Thermowood nedir ve ne işe yarar?

ANASAYFA > Thermowood nedir ve ne işe yarar?
Thermowood nedir ve ne işe yarar?

Thermowood nedir ve ne işe yarar?

Gerekli alanlarda kullanılmak üzere ölçülen dirilmiş ahşap malzemelerin, yüksek izoleli devasa fırınlarda 180⁰C ile 220⁰C ‘ye kadar ısıl işleme tabi tutulmasına Termowood denir. Işıl işleme tabi tutulan ahşap malzemeler çatlamaması için aynı zamanda fırın içerisine, buharla salınımı yapılır. Böylelikle ağaç içerisindeki nem miktarı sıfıra doğru itilirken, ağacın içerisindeki kimyasal ve zararlı maddelerinde dışarı çıkmasını sağlar. Işıl işlem görmüş ahşapların kullanıldıkları yüzeylerde çok daha uzun süreler dönme, çatlama ve çarpılma sorunu yaşanmadığı tespit edilmiştir.

Termowood işlemi sayesinde ahşaba özgü kusurlar giderilmiş oluyor. Genel olarak termowood uygulanan ağaç türleri; Çam, Dişbudak, Ayous, Ladin ve İroko olsa da işlem her ağaç türüne uygulanabilmektedir.

Uygulanan işlem sonrasında ahşapta ne gibi değişim oluyor?


Çürümeye, çatlamaya ve dönmeye karşı dayanıklı hale gelir.

İklim şartlarına karşı mukavemeti artar.

Isı iletkenliği azalır, soğuk ve sıcağa karşı koruma sağlar.

%100 Doğaldır ve kimyasaldan arındırılmıştır.

Nem oranı minimize edilmiştir.

Reçine edilmiştir.

 

Peki bu işlem her alanda kullanılmalı mı?

İklim ve kullanım koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirilmek için yapılan bu işlem daha çok dış yüzey ve döşemelerde kullanılmalı. Çünkü termowood işlemi ahşabı daha dayanıklı ve uzun ömürlü kılarken aslında ahşabın canlı yapısını öldürüyor. Bu nedenle iç yüzeylerde ahşabın daha sağlıklı ve canlı kalması için termowood işlemini önermiyoruz. Fakat özel bir yaşam alanı olarak kullanmayıp, işletme olarak kullanacaksanız iç mekanlarda zeminlerde de kullanılabilir.

Tabi ki bu işlem bütçeyi arttırdığı için talep üzerine yapılıyor. Örnek olarak; Ahşap bir evin m² fiyatı 3.500 TL ise bu fiyatın üzerine metreküp başına 2.000-2.500 TL ekleniyor. (Fiyatlar örnek olarak verilmiştir, güncel fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz.

Daha sağlıklı, dayanıklı ve uzun ömürlü bir evde oturmak istiyorsanız aslında bu fiyat farkı uzun vadede sizi kara geçirecektir. Ahşap canlı bir malzeme olduğu için zaman içerisinde mutlaka çatlama, esneme yapacaktır, sürekli olarak bakım ve onarım yaptırmak zorunda kalmayacağınız için hem daha fazla para harcamayacak hem de zaman ve enerjiden tasarruf edeceksiniz.

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03