Ahşap Ev İç Mekan Dekorasyonu

ANASAYFA > Ahşap Ev İç Mekan Dekorasyonu
Ahşap Ev İç Mekan Dekorasyonu

Ahşap Ev İç Mekan Dekorasyonu

07.06.2020

Dekorasyon kolay gibi görünen fakat zorlu bir süreçtir. Bir iç mekan tasarımcısının deneyimi; estetiğin çok ötesinde bir önem taşır.  Alan planlama, renk koordinasyonu, aydınlatma teknikleri, bina güvenliği, enerji tasarrufu, çevre koruması ve montaj uygulaması ile ilgili tüm bilgiye sahiptir. Bu nedenle özellikle işletmeler için dekorasyonun profesyonelce yapılması oldukça önemlidir. Yaşam alanınızı kendiniz dekore etmek istiyorsanız alışverişe başlamadan önce mutlaka aşağıda bahsettiğimiz dekorasyon önerilerini gözden geçirmenizi öneriyoruz…

Dekorasyona başlamadan önce kendinize şu soruları sorun ve notlar alın…

Neleri seviyor/ sevmiyorsunuz, hobileriniz, gelen misafirler çocuklu mu ve yatıya kalıyor mu? Evinizde yaşlı, çocuk, engelli veya kronik rahatsızlığı olan biri var mı? Evinizde en çok vakit geçirmek istediğiniz alanlar… Dekorasyonla bunların en ilgisi var diyebilirsiniz… Fakat bu detaylar günlük yaşamınızda size daha konforlu bir yaşam alanı oluşturacak.

En acil yapmanız gerekenler…

Eviniz inşa edilmeye başladığında ilk yapmanız gereken şeylerden biri vitrifiye malzemelerini seçmek, çünkü bu malzemeler evin yapım aşamasında kullanılacak…

Yeni eşyalar almadan önce eski eşyalarınızı gözden geçirin…

Eskimiş koltuklarınızın karkası sağlamsa yüzeylerini değiştirebilir, kitaplığınızı boyatabilir, devasa olan masanızı daha küçük bir hale getirtebilirsiniz.

Almak istediğiniz ürünleri eleyin…

Bu süreç içinde iç mekan dergilerini, mobilya mağazalarını ve iç mimarlık üzerine olan sosyal medya hesaplarını gözden geçirin. Beğendiğiniz ürünlerin fotoğrafını çekin ve bunları bir bütün olarak hayal edin, ortaya çıkan sonuç nasıl bir yolda ilerlemeniz konusunda size yardımcı olacak ve zaman geçtikçe alışveriş listenizde ki gereksiz ürünleri elemiş olacaksınız.

Alacağınız her parça için kendinize iki soru sorun.

1-Gerçekten buna ihtiyacım var mı?

2-Evimde buna ayıracak bir alan var mı?

Çok fazla eşya konsantre bozukluklarına ve buna bağlı gergin ruh haline sebep olabilir, kullanım alanlarınızın azalması yaşam kalitenizi düşürür.

Yanlış seçimler yapmayın!

Odalarınızın genişliği, kolonlar, pencere/kapının bulunduğu kısımlar ve hatta gün ışığının etkisi eşyaları düzenlemenizde çok önemli bir rol oynayacak.

Evinizi ölçün, tavan yüksekliği, kapı boyu ve eni…

Evinizin planını bir kağıda çizip odaların en ve boy ölçülerini not edin. Alışverişe çıkarken bu kağıdı yanınıza alın ve eşyaların odalarınızda ne kadar yer kaplayacağını saptayın. Böylece hem alana sığmayan bir ürünü almamış olur hem de diğer eşyalar için ne kadar yer kaldığını anlamış olursunuz.

Küçük ama önemli ayrıntılar…

Eviniz güneş almıyorsa koyu renklerden uzak durun. Perdeleriniz mutlaka gün ışığını geçiren açık tonlarda olsun. Eğer evinizi inşa edecekseniz güneş almayan kısımlarda ki camları daha büyük kullanın ki gün ışığından maksimum farda sağlayın.

Dar odalarda çok desenli ve enine çizgili ürünler kullanmayın aksi halde mevcut alan daha dar görünecektir.

Zemin döşemesinde soğuk bir malzeme kullanılmışsa, dokusu olan ürünler tercih edin aksi taktirde evin içinde ki sesler aşırı yankıya sebep olacaktır.

Ayrıca duvarlar inceyse ses yalıtımı için duvarlara tablolar asabilir veya sesin geldiği yönde ki duvara mobilyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Detaylardan bir diğeri ise renk seçimleriniz.

Uzun süre vakit geçireceğiniz alanlarda daha huzurlu hissetmek için açık ve pastel tonlarını tercih edin. Koyu tonlara, yoğun desenli ürünlere ve sıcak renklere uzun süre maruz kalmak sizi negatif etkileyecektir.

Ayrıca eğer bir işletme açmayı düşünüyorsanız renkleri hedef kitlenize göre belirlemeniz gerekiyor. Sıcak satış yapıyorsanız turuncu, kırmızı gibi renkleri tercih etmelisiniz. Bu renkler yüksek enerji verdiği için kısa sürede kalkıp gitme isteği uyandıracaktır. Müşterilerinizin daha uzun vakit geçirmesini istiyorsanız renkleri soft tonlarda kullanın ve oturma alanlarının konforlu olmasına özen gösterin.

Since 1997 “BANEVA AHŞAP YAPILAR”  / Bir Ahşap Serüveni…

Brand & Social Media Manager

Sibel Atagül

     


Telefon Destek:
+90 532 179 02 03