Geleneksel Karadeniz Evleri

ANASAYFA > Geleneksel Karadeniz Evleri
Geleneksel Karadeniz Evleri

Geleneksel Karadeniz Evleri

13.05.2020

görüntüKaradeniz bölgesinin coğrafi ve sosyo-kültürel özelliklerini taşıyan yamaçlara ve tepelere serpilmiş orman ve yeşille bütünlenmiş adeta mimari eser niteliği taşıyan Geleneksel “Karadeniz” Evleri…

Coğrafi bölgelerde en çok bulunan yapı malzemesi hangisi ise bölgede ağırlıklı olarak görülen yapılarda buna göre şekil alıyor. Bu sebeple ahşap evler bu bölgede oldukça yaygın…

Bölgede; Ahşabın yanı sıra taş ve ahşabın birlikte kullanıldığı karma yapılarda görülmekte. Yoğun ormanlara sahip Karadeniz’de en ulaşabilir yapı malzemesi olan ahşap; sadece inşaat yapılarında değil pek çok alanla kullanılmıştır. Çeşitli ev ve mutfak eşyaları, iskemle, dolap, tekne, yağ koymak için kullanılan külekler, yayık, sepet ve su kapları gibi birçok ürün ağaç malzemeden üretilmiştir. Bunların yanı sıra bakır işçiliği, taş işçiliği, dokumacılık, kuyumculuk gibi birçok alanda da üretim yapılmaktadır.

Ahşabın yoğun olarak kullanılmasının sebebi ise Ladin, çam, kayın gibi türlerin kolay bulanabilen, dayanıklı ve işlenen bir malzeme oluşu. Bunların dışında ceviz, meşe, karaağaç gibi daha az bulunan sert ağaç türleri de tercih edilmekte. Taş yapıların daha az bulunması veya yapı içinde taşın daha az kullanılmasının sebebi ise taşın az bulunması, taşınabilirliğinin   ve işlenmesinin daha zor olmasıdır. Ayrıca kıyı kesimlerde çatı ve bacalarda tuğla, kiremit gibi pişmiş toprak da kullanılmıştır.

Yörede ki yapılar başlıca üç tip yapı sisteminden oluşuyor.

Ahşabın bol olduğu iç kesimlerde ve yaylalarda ahşap yapı yığma sistemi kullanılmakta. Yığma sistemi; dikmeler kullanılmadan, ahşabın yatay olarak üst üste bindirilmesi ile kurulan yapılardır.

Dikmeler kullanılarak uygulanan ikinci yapı sistemi de ahşap çatma ya da iskelet sistemdir. Çatma, ahşap iskelet, ahşap karkas gibi farklı isimlerle de ifade ediliyor.

Üçüncü ahşap yapı sistemi ise karma yapılar; bu sitemde moloz taşla yapılan temel duvarları yükseltilerek, bodrum kat oluşturulur ve üzerine de ahşap çatma yapı inşa edilir. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı; en sık rastlanan yapı sistemi karma yapılardır. Evlerinin genelinin alt kısımlarında ardiye veya ahır olarak kullanılan boş alanlar vardır. Daha düz arazilerin olduğu bölgelerde ise bunun yerine serender kullanılmakta. Ahır olarak kullanılan bodrum katlarının iki farklı cephesinden giriş kapıları bulunuyor, Çamlıhemşin ve Fındıklı bölgesinde bu yapılara sıkça rastlıyorsunuz.

Tarımın ve hayvancılığın yaygın olduğu bölgede; evlerin altlarında veya çok yakın bir mesafede ahır, serender gibi küçük ahşap yapılar bulunmakta. Ekin zamanı hasatlar bu alanlarda kurutulup, işleniyor ve kışlık olarak saklanıyor. Sadece insanlar için değil, hayvanlar için de tarladan toplanan mısır ve otlardan tüm kış yetecek besinler bu yapılarda muhafaza ediliyor.

Geleneksel Ahşap Ev Modelleri ve Ahşap Ev Fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

Since 1997 “BANEVA AHŞAP YAPILAR”  / Bir Ahşap Serüveni…

Brand & Social Media Manager

Sibel Atagül

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03