Taş Evler hakkında merak edilenler!!!

ANASAYFA > Taş Evler hakkında merak edilenler!!!
Taş Evler

Taş Evler hakkında merak edilenler!!!

08.06.2020

Taş evler hakkında bilgileri ve merak edilenleri listeledik…

Taş Evler Nerede Yaygın, Taş Evlerin Özellikleri, Taş Evlerin Avantajları ve Dezavantajları, Taş Ev Yapım Teknikleri, Taş Ev Yapımı, Taş Ev Fiyatları ve Taş Ev Maliyet Hesaplaması, Taş Ev için ruhsat gerekir mi? Taş ev ruhsatı nasıl alınır? Taş evlerin bakımı nasıl yapılmalı - taş evlerin bakımı masraflı mı?

Taş Evler Nerede Yaygındır?

Yüzlerce yıldır dünyanın hemen her bölgesinde yaygın olarak rastlanan bir yapı türü olan taş evler, coğrafi bölgenin şartlarına ve ekonomik koşullara göre farklılık göstermekte. Dayanıklı, güçlü ve sağlıklı yapılar olmaları sebebi ile genel olarak sıcak iklim bölgelerinde ısıdan korunma amacı ile tercih edilmişler.

Akdeniz ülkelerinde tercih edilen TAŞ EVLER ülkemizde ise daha çok Ege ve Akdeniz de yaygın. Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde ise daha altı taş üstü ahşap evler bulunuyor.

Taş Evlerin Özellikleri

Taş evleri diğer yapı türlerinden ayıran fark; çok az endüstriyel malzeme kullanılarak yapılması ve diğer yapılara oranla sağlamlığının maksimum seviyede olmasıdır.

Tabi ki sağlamlık; doğru taş seçimi, iyi çizilmiş bir proje ve kaliteli işçilikle doğru orantıda artmakta ve azalmaktadır. Yanlış tekniklerle inşa edilen taş evler oldukça dayanıksız ve tehlikeli olabilir.

Taş Evlerin Avantajları ve Dezavantajları

Yeri doğru seçilmiş ve sağlıklı inşa edilmiş bir taş ev, hemen her türden doğal afete dayanıklıdır ve yalıtımı oldukça iyidir. Bu özellikler taş evleri oldukça avantajlı hale getirmektedir.

Taş evlerin dezavantajları yok denecek kadar azdır. Maliyeti ve işçiliğin zor olması dezavantaj olarak görülse de uzun vadede aslında avantaja dönüşmektedir.

Taş Ev Yapım Teknikleri

Kesme taşlar 

Büyük taş parçalarının inşa sahasında kısmi olarak yontulup doğal halleriyle kullanıldığı taş ev yapım tekniğidir. Bu teknik dünyanın pek çok yerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Taş Ev yapımında en çok kullanılan yöntemdir.

Kırma taş evler kendi içinde coğrafi bölgelere göre farklı tekniklerle yapılmaktadır. Anadolu’da uzun yıllar kolay bulunması ve daha rahat inşa edilebilmesinden dolayı kerpiç benzeri basit bir malzeme kullanılarak taşıyıcı sistemi olmayan yığma taş evler yaygındır.

Karma Taş Evler

Taşla uyumlu alternatif malzemelerin bir arada kullanılarak yapıldığı yapılardır. Ahşap ve Taş karışımı evler en güzel taş ev örneklerindendir.

Taş Ev Yapımı

Taş evler; kesme ve kırma taş tekniği dışında birçok farklı materyal, teknik ve işçilik kullanılarak inşa edilmekte, bu sebeple Taş Ev Yapımı iki üç maddeye sığdırmak pek mümkün değildir. Sadece ülkemizde bile Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu’da farklı teknik ve malzemeden yapılan bir birbirinden çok farklı görünüme sahip Taş Ev Modelleri vardır.

Özellikle ahşap ve taşın bir arada kullanıldığı yarı taş yarı ahşap evler estetik görünümü adete büyülüyor…

Taş Ev Fiyatları

Estetik görünümü ve sağlamlığı ile göz dolduran taş ev metrekare fiyatları ne kadar ve taş ev maliyeti hesapları nasıl yapılıyor?

Taş Ev Maliyeti Hesaplama

Taş ev maliyetinin hesaplanmasında ki başrol tabi ki kullanılacak taş türü, sonrasında ise taş ev yapım tekniği yer alıyor…

Taş ev metrekare fiyatları neye göre hesaplanıyor?

Yukarıda bahsettiğim gibi ilk olarak kullanılacak taç cinsi ve yapı tekniği fiyatı belirleyen ana unsurlar.

Taş ev projesinin toplam metrekaresi, kat sayısı, iç ve dış duvarlarda kullanılacak taş cinsinin aynı veya farklı olması, çatı, zemin, pencere, kapı ve tavanda kullanılacak malzemeler, ısıtma sistemi ve işçilik gibi faktörler bir araya getirilerek maliyet hesaplaması yapılıyor.

Ayrıca Taş ev yapımı dışında size masraf çıkaracak olan kalemler içinde bütçe ayırmanız gerekecek…

Proje çizimi, imar ve ruhsat işlemleri, taş evin konumlandırılacağı araziye (yoksa) elektrik ve suyun getirilmesi, inşaat alanına nakliye işlemleri için yolun açılması, projenin inşa edileceği alanın imara uygun olarak düzeltilmesi, eğimli bir arsa ise (belediye arsayı analiz ettikten sonra) istimlak duvarının yapılması, belediyenin vermiş olduğu beton yüksekliğine göre su basmanın yapılması gibi işlemler hem bir hayli vakit alıyor hem de oldukça büyük masraf çıkartabiliyor.

Yani bir bakıma Taş Ev maliyeti alıcının istekleri ve ek işlerin tutacağı rakama göre belirleniyor. Bu sebeple afaki bir metrekare fiyatı vermek aslında sağlıklı bir maliyet hesabı değildir.

Ucuz taş ev yaptırmak isteyenler içinse en iyi alternatif taş duvar panelleri kullanılarak yapılan taş görünümlü evler. Fakat taş duvar kaplama evler, gerçek taş evlerin dayanıklılığı ve yalıtımı ile kıyaslanmamalıdır…

Taş Evler İçin Yapı İzni Gerekir mi?

Taş evler; betonarme evlerle aynı yapı denetime tabi tutuluyor, izin ve ruhsat alınması gerekiyor.

Taş ev ruhsatı nasıl alınır, Taş ev yaptırmak için sırası ile neler yapılmalı detaylı bilgi için aşağıda ki LİNKİ tıklayınız.

https://baneva.com.tr/akademi-tas-ev-icin-ruhsat-gerekir-mi-36


Taş Ev Bakımı nasıl yapılır?

Betonarme evlere göre çok uzun sürede bile çok az bakım gerektirir ve taş evlerin bakım maliyeti oldukça düşüktür.

Ahşap Taş Ev Modelleri ve Taş Ahşap Villa Projelerimiz için LİNKİ TIKLAYIN.

Anahtar Teslim Taş Ahşap Ev Metrekare Fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

0532 179 02 03

 

Since 1997 “BANEVA AHŞAP YAPILAR”  / Bir Ahşap Serüveni…

Brand & Social Media Manager

Sibel Atagül

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03