Tiny House Nedir?

ANASAYFA > Tiny House Nedir?
Tiny House Nedir

Tiny House Nedir?

30.05.2021

1980’li yıllarında ABD de başlayıp Dünyaya yayılan çıkış sebebi ekonomik nedenler olan ve sonrasında bir yaşam tarzı haline gelip popülerleşen “Tiny House” hakkında en çok merak edilenler…

Tiny House Nedir?

Adeta bir akım haline gelen “Küçük Ev” anlamına gelen “Tiny House” minimal planda tasarlanan oldukça küçük yaşam alanına sahip yapılardır. Standart bir metrekare sınırlandırması olmayan küçük evler için yaklaşık metrekareleri minimum 10 m2 ile başlayıp maksimum 70 m2 arasında değişebiliyor.

Tiny House modellerini tercih edenlerin büyük çoğunluğu şehirden uzak doğa ile iç içe yaşamak isteyenler ve minimal yaşam stilini benimseyenlerden oluşuyor. Talep artışı doğrultusunda da turizm işletmecilerin de tercihleri arasına girerek tatil bölgelerinin vazgeçilmez evleri haline geldi.

Tiny House Projelerinde dikkat edilmesi gerekenler…

Küçük ev modellerinde metrekare alanından maksimum düzeyde fayda sağlanacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Mutfak, banyo, oturma alanı ve yatak odası alanlarından en iyi şekilde yararlanmak için fonksiyonelliğe önem verilerek çok amaçlı kullanılan mobilya dekorasyon ürünleri kullanılmalıdır.

Ayrıca Tiny House iç mekan dekorasyonunda fazla ürün kullanımından kaçınılması mevcut alanın daha geniş görünmesine ve yaşam alanlarının daha konforlu olmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Tiny House Satın Alma Süreci…

Küçük Ev, Konteyner Ev, Mikro Ev, Taşınabilir Ahşap Ev gibi birçok isimle adlandırılan bu eve sahip olmak için hayalinizde ki evin projesini bir mimara çizdirerek inşa ettirebilir veya prefabrik ev modellerinden sipariş edebilirsiniz.

Tiny House Fiyatları

Tüm yapılarda olduğu gibi Tiny Houselarda da fiyatlar yapının büyüklüğüne, kat sayısına, planına, yapıda kullanılacak malzeme ve tekniğe, işçiliğe ve taşınabilir özelliğe sahip olmasına göre değişiyor. Bütçe planlamanız için ilk olarak nasıl bir ev yaptırmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Minimum 30.000 TL den başlayan fiyatlar 250.000 TL üstüne kadar çıkabiliyor.

Tiny House Evlerin Avantajları ve Dezavantajları

Mikro evler olarakta adlandırılan Tiny Houseların yapımının kısa sürmesi, daha düşük bütçelerle alınabilmesi, taşınabilir tipte yapılarak kullanıcısına daha özgür bir yaşam tarzı seçeneği sunması, sürdürebilir yaşam ve çevre dostu yapılar olması bu küçük evlerin avantajlar arasında yer alıyor.

Doğanın bize sunduğu huzuru sonuna kadar hissedeceğiniz Tiny Houselarda yaşamak çok güzel olsa da bazı zorlukları da var elbette…

Uzun yıllar alışmış olduğumuz yaşam stilinden minimal bir yaşama geçmek bizi zorlayabilir, Tiny Houselarda sürekli olarak yaşayacak olanların geniş yapılardan bir anda daha minimal bir yaşama adapte olmaları zaman alabilir ama buna değecektir.

Diğer yandan taşınabilir ev modelini tercih ettiyseniz gittiğiniz her bölgede elektrik ve su tesisatının olmayabilir ve gerekli önlemleri almadıysanız zorlu bir yolculuk sizi bekliyor olacaktır.

Şehir içinde veya yakınında evinizi konumlandırabileceğiniz bir arsanız yoksa çalışma hayatınızı daha zorlu hale getirebilir.

Küçük ev modellerinin avantaj ve dezavantajlarını daha iyi anlamak ve bu yaşam stiline uygunluğunuzu test etmek için kısa süreliğine kiralayarak bir deneme yapabilirsiniz.

Bu yaşayacağınız deneyim tiny house satın almakta yaşadığınız kararsızlık için çok iyi olacaktır.

Tiny House Yasal Mı?

Taşınabilir evler dendiğinde direk tekerlekli evler akıllara gelse de aslında taşınabilir yapılar birçok farklı modelde, teknikte ve farklı ölçüde yapılabiliyor. Tüm yapılar için ilgili belediyeden izin almanız, uygun bir arsa satın almanız veya uzun süreli arsa kiralamanız gerekiyor.

Taşınabilir olması için trafik karayolları yönetmeliğine uygun olarak üretilmesi gerekiyor, 21 m2 üstünde olan evler sabit olarak üretilmekte ve yapının konumlandırılacağı alanda montajı yapılmaktadır.

Mobil Tiny House’lar plakalı, ruhsatlı ve trafiğe kayıtlı olmalıdır. Bu işlemleri yaptığınızda mobil evlerinizi dilediğiniz yere park edebilirsiniz bu sayede imarlı veya imarsız olmasına bakmadan istediğiniz şehirde konaklayabilirsiniz.

Since 1997 “BANEVA AHŞAP YAPILAR”  / Bir Ahşap Serüveni…

Brand & Social Media Manager

Sibel Atagül

Telefon Destek:
+90 532 179 02 03